I. SPRAWĘ PROWADZI:
Wydział Finansowy, Referat Podatków i Opłat Lokalnych, pokój nr 8, tel. 0 81 88 30 278, e-mail : poczta @um.deblin.pl.
II. WYMAGANE DOKUMENTY:
Osoby fizyczne są zobowiązane złożyć Burmistrzowi Miasta Dęblin za pośrednictwem Referatu Podatków i Opłat Lokalnych informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych oraz gruntach, sporządzoną na formularzach według ustalonego wzoru, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości i podatku rolnego lub od dnia zaistnienia zdarzenia powodującego zmianę wysokości opodatkowania.
III. OPŁATY:
Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach:
I rata do dnia 15 marca
II rata do dnia 15 maja
III rata do dnia 15 września
IV rata do dnia 15 listopada każdego roku podatkowego.
Wpłat podatku od nieruchomości i rolnego należy dokonywać w kasie Urzędu Miasta przy ul. Rynek 12, pokój nr 6, czynnej poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30
lub na rachunek bankowy: LUBELSKI BANK SPÓŁDZIELCZY W KOŃSKOWOLI: 14 8741 0004 1600 2573 2000 0040
UWAGA!
Uiszczając podatek za pośrednictwem banku należy pamiętać, aby dokładnie wypełnić przelew. Zaznaczyć rodzaj zobowiązania "podatek od nieruchomości", "podatek rolny" oznaczyć okres (ratę), na który ma zostać zaksięgowana wpłata, wpisać nr decyzji, nr konta podatkowego oraz starannie opisać dane podatnika.
IV. MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW:
Wydział Finansowy, Referat Podatków i Opłat Lokalnych, pokój nr 8.
V. TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA:
Bez zbędnej zwłoki.
VI. TRYB ODWOŁAWCZY:
Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie za pośrednictwem Burmistrza Miasta Dęblin składa się w Urzędzie Miasta Dęblin lub listem poleconym w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.
VII. PODSTAWA PRAWNA:
1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (jednolity tekst: Dz U. z 2006 r. Nr 121 poz. 844 ze zmianami),
2. Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 )
VIII. INNE INFORMACJE:
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości i podatku rolnym ciąży na osobach fizycznych, osobach prawnych , jednostkach organizacyjnych, w tym spółkach nie posiadających osobowości prawnej, będących:
1. właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych,
2. użytkownikami wieczystymi gruntów
3. posiadaczami (użytkownikami, dzierżawcami, najemcami) nieruchomości lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego
Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:
1. grunty,
2. budynki lub ich części,
3. budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Opodatkowaniu podatkiem rolnych podlegają, grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, jeżeli nie są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.
W podatku od nieruchomości podstawę opodatkowania stanowi:
1. dla gruntów - powierzchnia
2. dla budynków lub ich części - powierzchnia użytkowa
3. dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wartość
Podstawę opodatkowania podatkiem rolnym stanowi:
1. dla gruntów gospodarstw rolnych - liczba hektarów przeliczeniowych,
2. dla pozostałych gruntów - liczba hektarów wynikających z ewidencji gruntów i budynków.
Obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości i podatku rolnym powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (nabycie nieruchomości na własność, wieczyste użytkowanie, dzierżawa lub najem).
Obowiązek podatkowy wygasa z upływem miesiąca, w którym ustały okoliczności uzasadniające ten obowiązek.
Podatek od nieruchomości i podatek rolny od osób fizycznych na dany rok podatkowy, ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotu opodatkowania czyli Burmistrz Miasta Dęblin.
Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki nie mające osobowości prawnej są zobowiązane:
1) składać, w terminie do 15 stycznia Burmistrzowi Miasta Dęblin za pośrednictwem Referatu Podatków i Opłat Lokalnych Urzędu Miasta Dęblin, deklarację na podatek od nieruchomości oraz podatek rolny na dany rok podatkowy, sporządzone na formularzach wg ustalonego wzoru przez Radę Miasta Dęblin, a jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku
2) odpowiednio skorygować deklaracje w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, a w szczególności w momencie wystąpienia zmiany sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części,
3) wpłacać obliczony w deklaracji podatek - bez wezwania - na rachunek Urzędu Miasta Dęblin, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.
Jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany, a także grunty orne stanowią współwłasność lub znajdują się w posiadaniu osób fizycznych oraz prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej - osoby fizyczne składają deklarację na podatek od nieruchomości i podatek rolny oraz opłacają go na zasadach obowiązujących osoby prawne.
Rada Miasta Dęblin określa w drodze uchwały wysokość stawek podatku od nieruchomości i podatku rolnego na każdy rok podatkowy.
Wysokość podatku rolnego uzależniona jest od średniej ceny skupu żyta za pierwsze 3 kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy.
Średnią cenę skupu żyta ustala się na podstawie komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, ogłaszanego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej (Monitor Polski) w terminie 20 dni po upływie III kwartału.
Podatek rolny za rok podatkowy wynosi:
1) od 1 hektara przeliczeniowego gruntów gospodarstw rolnych - równowartość pieniężną 2,5 q żyta,
2) od 1 hektara gruntów pozostałych - równowartość pieniężną 5q żyta
Uchwałą Nr XIX/127/2007 z dnia 27 listopada 2007 r. Rada Miasta Dęblin wprowadziła zwolnienie od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje.
Uchwałą z dnia 19 marca 1992 r. Rada Miasta Dęblin wprowadziła zwolnienie od podatku leśnego dla osób fizycznych i wspólnot gruntowych nie posiadających lasów i gruntów leśnych, na których można byłoby prowadzić racjonalną gospodarkę leśną.
- Przejdź do treści strony
- Przejdź do wyszukiwarki
- Przejdź do informacji pomocniczych
- Przejdź do menu głównego
Podatek od nieruchomości i rolny - Urząd Miasta Dęblin , Biuletyn Informacji Publicznej
Główna treść strony
Podatek od nieruchomości i rolny
Informacje o stronie
Wytworzył: | Brak danych |
---|---|
Wprowadził: | Administrator, data: 08.05.2008 r., godz. 08.49 |
Ostatnia aktualizacja: | Mariusz Kulina, data: 01.02.2023 r., godz. 08.05 |
Czas | Administrator | Opis zmiany |
---|---|---|
01.02.2023 r., godz. 08.05 | Mariusz Kulina | Edycja strony |
08.05.2008 r., godz. 08.49 | Administrator | Dodanie strony do BIP. |